در حال بارگذاری در حال بارگذاری... لطفا چند لحظه صبر کنید...!

پیشرانهٔ V8 کوروت C8 Z06 و شکستن چهار رکورد

نوشته شده توسط:محمدرضا شیری | ۰ دیدگاه

پیشرانهٔ V8 کوروت C8 Z06 و شکستن چهار رکورد

بدون شک شورلت کوروت C8 Z06 یکی از هیجان‌انگیزترین خودروهای اخیر خواهد بود اما چیزی که هیجان‌انگیزتر به نظر می‌رسد پیشرانهٔ خارق‌العادهٔ این خودرو است. Z06 جدید به یک پیشرانهٔ ۵.۵ لیتری V8 تنفس طبیعی میل‌لنگ تخت مجهز می‌شود که از کوروت مسابقه‌ای C8.R گرفته شده است. مشخصات دقیق این پیشرانه هنوز اعلام نشده اما میدانیم بیش از ۶۰۰ اسب بخار قدرت خواهد داشت. هرچند قدرت این موتور ممکن است از ۶۵۰ اسب بخار C7 Z06 کمتر باشد اما قطعاً پیشرانهٔ جذاب‌تری برای طرفداران خواهد بود.

این موتور همچنین برای شکستن چندین رکورد آماده است. اولین رکورد، حجیم‌ترین پیشرانهٔ V8 با میل‌لنگ تخت است. این رکورد در حال حاضر در اختیار پیشرانهٔ ۵.۲ لیتری وودو فورد موستانگ شلبی GT350 است. این در حالی است که حجیم‌ترین پیشرانهٔ V8 میل‌لنگ تخت فراری تنها ۴.۵ لیتر حجم داشت؛ بنابراین مهندسان شورلت باید سخت کار کنند تا ارتعاشات این پیشرانهٔ حجیم را کاهش دهند.

علاوه بر این، پیشرانهٔ Z06 باید رکورد بیشترین گشتاور تولیدی توسط یک موتور V8 تنفس طبیعی میل‌لنگ تخت را هم بشکند. این رکورد نیز هم‌اکنون در اختیار پیشرانهٔ GT350 با ۵۸۰ نیوتن متر است و هرچند هنوز گشتاور دقیق موتور کوروت Z06 را نمی‌دانیم اما این موتور در C8.R که محدود به قوانین مسابقه‌ای است، ۶۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این پیشرانه همچنین رکورد بالاترین ردلاین در بین همهٔ موتورهای آمریکایی را هم خواهد شکست زیرا گفته شده ردلاین آن به ۹ هزار rpm می‌رسد که بازهم از موتور وودوی فورد با ۸,۲۵۰ rpm بیشتر است.

و در آخر به‌احتمال‌زیاد پیشرانهٔ Z06 رکورد قوی‌ترین موتور V8 تنفس طبیعی تولیدی دنیا را هم خواهد شکست. این رکورد هم‌اکنون در اختیار پیشرانهٔ ۶.۲ لیتری M159 مرسدس بنز SLS AMG سری سیاه با ۶۲۲ اسب بخار (۶۳۱ به واحد PS متریک) است و هرچند برخی گزارش‌ها به قدرت ۶۱۷ اسب بخار برای C8 Z06 اشاره کرده‌اند اما اگر شورلت به دنبال رکوردشکنی باشد به‌راحتی می‌تواند این رقم را به بیش از ۶۲۲ اسب بخار برساند.

  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

    نوشتن دیدگاه