در حال بارگذاری در حال بارگذاری... لطفا چند لحظه صبر کنید...!

برف‌پاک‌کن لیزری، ایده جدید تسلا

نوشته شده توسط:محمدرضا شیری | ۰ دیدگاه

برف‌پاک‌کن لیزری، ایده جدید تسلا

تسلا می‌خواهد نشان دهد که در خط مقدم نوآوری قرار دارد. از سال ۲۰۱۴، تسلا، سخت‌افزار خودران را به مدل S آورد و پیشگام رانندگی خودکار در مقیاس تولید انبوه شد. اما تسلا روی ایده‌های متنوع دیگری هم سرمایه‌گذاری می‌کند. ازجمله برف‌پاک‌کن لیزری که می‌تواند تحولی جالب در این زمینه باشد.

ایده برف‌پاک‌کن لیزری به سال ۲۰۱۹ برمی‌گردد که تسلا درخواست خود برای ثبت آن را ارائه نمود. این یک مجموعه شامل پرتوهای لیزری تابیده شده بر شیشه جلوی خودرو است که می‌تواند کثیفی یا وجود آب روی شیشه در هر نقطه را تشخیص داده و سپس پرتو را روی نقطه کالیبره شده ساطع کند. این نوردهی با سرعت مناسب و البته با عمق نفوذ کمتر از ضخامت شیشه بوده و باعث حذف فیزیکی آلودگی و آب از روی شیشه به روشی ایمن می‌شود.

اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات‌متحده بعد از دو سال، این حق اختراع را به تسلا اعطا کرده است. احتمال داده می‌شود نخستین خودرویی که از این فناوری سود ببرد، سایبرتراک باشد زیرا در هنگام رونمایی سایبرتراک، هیچ برف‌پاک‌کنی روی آن وجود نداشت.

البته تسلا روی فناوری الکترومغناطیسی برف‌پاک‌کن‌ها نیز کار می‌کند که گزینه‌ای ساده‌تر و در دسترس‌تر و واقعی‌تر برای توسعه و تولید به نظر می‌آید. به هر صورت شاید به‌زودی به‌جای برف پاک‌های لاستیکی با بازوهای فلزی، گزینه‌های مدرن‌تری را شاهد باشیم.

  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

    نوشتن دیدگاه