در حال بارگذاری در حال بارگذاری... لطفا چند لحظه صبر کنید...!

حدود ۶۵ هزار دستگاه رنجر و هاموی آمریکا به دست طالبان افتاده است!

نوشته شده توسط:محمدرضا شیری | ۰ دیدگاه

حدود ۶۵ هزار دستگاه رنجر و هاموی آمریکا به دست طالبان افتاده است!

اگرچه ارتش آمریکا از افغانستان فرار کرده اما نتوانسته تمامی تجهیزات خود را از این کشور خارج کند. بسیاری از این تجهیزات شامل هزاران دستگاه فورد رنجر و هاموی در این کشور باقی مانده است.

تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در اخبار نشان دهنده‌ی تسلط طالبان بر این خودروها و بالگردهای نظامیان ارتش آمریکاست. گفته می‌شود این خودروها و بالگردها کاملاً عملیاتی بوده و آماده حضور در میدان‌ها نظامی می‌باشند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور اسبق آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفته که تمامی تجهیزات ارتش آمریکا باید سریعاً به آمریکا بازگردانده شوند و این امر شامل همه‌ی ۸۵ میلیارد دلار هزینه‌ای است که این کشور در افغانستان متحمل شده است.

اما جدای از هزینه‌های بسیار سنگین آمریکا در این کشور، خسارت‌های دیگری نیز به ارتش این کشور وارد شده و آن‌هم باقی ماندن تجهیزات عملیاتی زیاد در افغانستان می‌باشد. گفته می‌شود ارتش آمریکا ۷۶ هزار دستگاه خودروی نظامی را برای استفاده در افغانستان خریداری کرده بود که شامل ۴۳ هزار دستگاه پیکاپ فورد رنجر، ۲۲ هزار دستگاه هاموی و ۹۰۰ دستگاه امرپ بوده است. این هزینه‌ها و خریدها بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ صورت گرفته است.

برای دانستن حجم عظیم خودروهای نظامی‌ای که به دست طالبان افتاده باید دانست در هشت ماهه اول سال ۲۰۱۹ همین میزان رنجر به فروش رفته است. حدود ۷۰ درصد کل سفارش‌های نظامی برای استفاده ارتش افغانستان بوده درحالی‌که باقی موارد هم به پلیس این کشور تحویل داده شده است.

فعلاً مشخص نیست که چه بر سر این همه رنجر آمده است. برخی از خودروهای نظامی ارتش آمریکا در دستان نیروهای امنیتی افغان بود و حالا به دست طالبان افتاده است؛ اما همانند اکثر تجهیزات سفارش داده شده در روزهای اولیه حمله آمریکا به این کشور، برخی خودروها به خاطر سن بالا از رده خارج شده‌اند.

البته ارتش آمریکا در لحظات آخر خروج از افغانستان برخی تجهیزات خود را از بین برده که از جمله آن‌ها می‌توان به ۷۰ دستگاه امرپ، ۲۷ هاموی و ۷۳ هواپیما اشاره کرد. یکی از فرماندهان ارتش آمریکا می‌گوید این هواپیماها دیگر نخواهند توانست پرواز کنند.


  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

    نوشتن دیدگاه